Filmy faszyzm, okupacja

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje faszyzm, okupacja. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Błaznowaty wieśniak przybywa do dużego miasta w Toskanii, zakłada rodzinę. Wybucha wojna, wkraczają Niemcy, wieśniak, jako pół-Żyd trafia do obozu koncentracyjnego wraz z najbliższą rodziną. Próbuje jednak przekonać syna, że pobyt w obozie jest jedynie pewną formą zabawy dla dorosłych.
Jest to historia żydowskiej piosenkarki o imieniu Rachel. Udaje jej się uniknąć śmierci z rąk Niemców i przedostać na południe Holandii. Jesienią 1944 roku przyłącza się do holenderskiego ruchu oporu pod pseudonimem "Ellis". Chcąc zyskać uznanie wśród ruchu oporu przefarbowuje swoje włosy na blond i uwodzi niemieckiego oficera. W końcu jednak zostaje zdradzona przez kogoś z wewnątrz ruchu oporu i oskarżona o szpiegostwo. W 1945 roku zostaje oswobodzona... Rozpoczyna prywatne śledztwo by ustalić, kto ją zdradził.
Kanwą scenariusza stały się wojenne wspomnienia Salomona Perela - Żyda z Saksonii. Jego rodzina uciekając przed faszystowskimi prześladowaniami emigruje do Polski. Rozpoczyna się wojna. Salomon, uciekając przed Niemcami, trafia do sierocińca w Grodnie. Tu wstępuje do organizacji komsomolskiej, której staje się aktywnym działaczem. Kiedy wpada w ręce Niemców, ci dziwnym zbiegiem okoliczności uznają go za Aryjczyka w czystej postaci. Salomon robi wszystko, aby prawda o jego pochodzeniu nie wyszła na jaw. Zostaje gorliwym zwolennikiem ideologii hitleryzmu, a nawet bohaterem wojennym. Wkrótce zwierzchnicy doceniając jego zasługi wysyłają go do elitarnej szkoły Hitlerjugend…


Akcja obejmuje okres od zimy 1957 do końca 1960, cofając się w retrospekcji do wypadków 1954 roku. Dały one początek narodowowyzwoleńczej walce ludu algierskiego. Opis ogranicza się do miasta Algier, a właściwie do jego arabskiej dzielnicy Kazby.
Rok 1944, Rzym. Włoscy partyzanci organizują zamach, w efekcie którego ginie 32 esesmanów. Niemiecki pułkownik Kappler przygotowuje listę, na której widnieje 320 nazwisk – dziesięciokrotnie więcej Włochów ma zginąć w ramach akcji odwetowej. Ksiądz Antotelli, który udzielił schronienia dwóm zamachowcom, gotów jest wydać ich nazistom, licząc na powstrzymanie rzezi...
Baśniowa opowieść z historią w tle. Niemcy, volksdeutsche, partyzanci i niezaangażowani – są obiektem drwiny, groteskowego a czasami tragicznego przedstawienia antybohaterów, którzy w zależności od sytuacji zmieniają poglądy… II wojna światowa, miasteczko Konewka. Władzę sprawują cztery osoby: burmistrz Hintz, gestapowiec Klempner, współpracujący z Niemcami Ślązak Grychtolik i były burmistrz Szafraniec… Odział gestapo zostaje zaatakowany przez partyzantów, którym przewodzi Kozub – były powstaniec śląski skazany na śmierć za udział w powstaniu… Agitacja burmistrza do podpisywania volkslisty ma udowodnić niemieckie pochodzenie miejscowości…
Film według powieści Aleksandra Fadiejewa pod tym samym tytułem. Lipiec 1942 roku. Oddziały Armii Czerwonej opuszczają górnicze miasto Krasnodar, które dostaje się pod okupację wojsk niemieckich. W odpowiedzi na faszystowskie zbrodnie niedawna „trudna młodzież” tworzy nielegalną organizację „Młodą Gwardię”, która prowadzi z okupantem cichą wojnę. Jej uczestnicy rozdają antyniemieckie ulotki, wyzwalają grupę żołnierzy Armii Czerwonej, podpalają niemiecką giełdę. W rocznicę rewolucji 1917 rozwieszają w mieście czerwone flagi.
Druga wojna światowa, wojska niemieckie okupują Polskę. Białoruskiego chłopa, który zachował szklankę mleka dla chorego dziecka, skazują na rozstrzelanie. Bohaterowi udaje się uciec. 22 czerwca 1941 on ponownie spotyka się, już w otwartej walce, twarzą w twarz z oficerem, który niegdyś postawił go pod lufę automatu...
Jest druga wojna światowa, w Chorwacji rządzą członkowie faszystowskiej organizacji Ustasze. Aliancki lekarz (Steven Molony), zwany Jezusem Chrystusem, który utknął w nazistowskim kraju, prowadzi filozoficzną dyskusję z uważającym się za katolika członkiem profaszystowskiej Ustaszy, chorwackim nazistą (Alexey Diakov).
Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. W jednym z cyrków na terenie okupowanej Europy faszystowskie władze postanowiły zebrać z obozów koncentracyjnych artystów różnych krajów. Po pewnym czasie międzynarodowy zespół cyrkowy z powodzeniem okazał opór faszystom.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…