Historyczny 2002

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 35 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Historyczny z 2002 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

W 1999 w trakcie strzelaniny w Columbine High School w USA zginęło 15 osób. Czy musiało dojść do tragedii? Skąd fascynacja bronią, której ofiarami są sami Amerykanie? Czy odpowiedź o przyczyny nasilania się przemocy leży w łatwym dostępie do broni? Czy winni są politycy? Czy za ich działaniami stoi lobby związane z przemysłem zbrojeniowym?
Film jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry (zamieszkanego w większości przez katolików) w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie miał odbyć się wiec. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami, którzy w większości są katolikami, a Brytyjczykami, wśród których przeważają protestanci. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już 30 lat.

K-19

7,2
"K-19" to film oparty na autentycznej historii pierwszej radzieckiej podwodnej łodzi nuklearnej. Jest 1961 rok, apogeum zimnej wojny. Okręt K-19 jest dumą radzieckiej floty. Władze na Kremlu chcą za wszelką cenę pokazać potęgę swojej nowej cennej zabawki. I choć K-19 nie jest jeszcze w pełni gotów do żeglugi, władze ZSRR by zademonstrować siłę, doprowadzają do wypłynięcia okrętu w rejs patrolowy (prawdziwym celem misji jest udowodnienie amerykańskiemu rządowi, że ZSRR dysponuje wyposażeniem porównywalnym do wyposażenia marynarki USA). Dowódca okrętu, kapitan Michaił Polenin (Liam Neeson) jest przeciwny tej decyzji. Na łodzi brakuje części wyposażenia, niektóre "nowe" części okrętu działają wadliwie, a pechu dopełnia śmierć okrętowego lekarza. Po sprzeciwach dotychczasowego kapitana Kreml zarządza, aby dowództwo nad załogą przejął doświadczony kapitan Aleksiej Vostrikov (Harrison Ford). Nie wszystkim podoba się nowy kapitan. 4 czerwca 1961 roku, kiedy radziecka łódź podwodna dopływa do wód północnego Atlantyku, załoga odkrywa, że w reaktorze popsuł się system chłodzący. Przeciek może spowodować przegrzanie reaktora. Ewentualny wybuch doprowadzi nie tylko do zniszczenia łodzi, ale też może spowodować wybuch wojny nuklearnej. Oba supermocarstwa ZSRR i USA dysponują w tym czasie taką ilością broni jądrowej, która mogłaby zniszczyć wielokrotnie kulę ziemską. Kapitan Vostrikov, biurokrata i zatwardziały komunista, zarządza próbę naprawy okrętu. Polenin próbuje doprowadzić do buntu załogi. Konflikt między oboma kapitanami narasta do czasu, kiedy okazuje się, że Kreml raczej nie jest zainteresowany naprawą okrętu. Vostrikov i Polenin muszą zatem zjednoczyć siły, by zapobiec katastrofie...


Nowy Jork, rok 1863. Dzielnica Five Points – ciemny zakątek miasta, od dawna uważany przez Nowojorczyków za centrum występku i chaosu. Na tle tej brutalnej i bezpardonowej walki o dominację i prawo do życia, rozgrywa się historia młodego chłopaka, Amerykanina irlandzkiego pochodzenia. Amsterdam Vallon jako mały chłopiec jest obserwatorem bitwy gangów, w której ginie jego ojciec, człowiek bez reszty oddany sprawom swojej społeczności.
Akcja filmu toczy się w 1961 roku w małym miasteczku Salem. Pewnego dnia płonie stodoła jednego z mieszkańców. Podczas, gdy wszyscy są zajęci gaszeniem pożaru, dochodzi do poronienia dziecka. Ludność pod wpływem kazań duchownych zaczyna obwiniać za nieszczęścia siły nieczyste, a grupa nastolatek wskazuje kolejne osoby, które rzekomo są za nie odpowiedzialne.
Daniel nie zna swoich rodziców, wychowuje go Sir Hugo Mallinger, który jest dla niego jak ojciec. Młody panicz postanawia zrobić sobie przerwę na studiach, aby podróżować i lepiej poznać otaczający go świat. Podczas jednej ze swych podróży poznaje piękną Gwendolen i od tej pory nie może przestać o niej myśleć. Tymczasem owa piękność dowiaduje się, że jej rodzina ma problemy finansowe, co zmusza ją do szukania dobrej małżeńskiej partii. Przyjmuje więc zaloty pana Grandcourta i decyduje się wyjść za niego za mąż, pomimo odkrycia strasznego sekretu tego mężczyzny. Daniel wraca do Londynu i ratuje życie niedoszłej samobójczyni - skromnej żydówce, szukającej swojej rodziny. Ma ona na imię Mirah i okazuje się niesamowicie utalentowaną śpiewaczką. Daniel tymczasem odkrywa swoje prawdziwe korzenie, a jego uczucia do Gwendolen bardzo się zmieniają.
Film przedstawia w jednym ujęciu 300 lat carskich rządów. Bohater filmu, współczesny reżyser jakimś cudem znajduje się w Ermitażu na początku XVII wieku. Spotyka tu cynicznego francuskiego dyplomatę i razem ruszają w podróż w czasie, która kończy się w latach obecnych. Podróżując przez Ermitaż, napotykają historyczne postaci z ostatnich dwustu lat i są świadkami zadziwiających scen, rozgrywających się w imperium carskim.
Film nawiązuje do najtrudniejszego okresu życia Winstona Churchilla i jego żony Clementine. Są lata 30. XX wieku. Odsunięty od władzy Churchill spędza czas na czytaniu książek. W obliczu wybuchu wojny jednak występuje przeciwko polityce ustępstw wobec Hitlera. Prócz problemów politycznych Churchill boryka się także z kryzysem w swoim małżeństwie z Clemmie.
Wielka Brytania w trakcie drugiej wojny światowej. Dwaj dentyści w mundurach brytyjskiej armii - sierżant King i szeregowiec Cuthbetson, marzą tylko o jednym - zobaczyć prawdziwą wojnę i dokonać bohaterskich czynów. Niestety, wygląda na to, że zamiast walczyć, do końca wojny będą na tyłach. Zdesperowani postanawiają działać - w pełnym rynsztunku uciekają z jednostki i ruszają w stronę okupowanej Francji. Plan jest prosty, jak intencje Kinga i Cuthebetsona - wzorem oglądanych w kronikach filmowych brytyjskich komandosów wyrządzić jak najwięcej szkód wrogowi.
"Pieśń o cudownym jeleniu" to monumentalne dzieło przedstawiające historię i prehistorię narodu węgierskiego składające się z czterech części. Utwór odwołuje się do najstarszych mitów ugrofińskich jak i faktów historycznych. Dzieło opatrzone jest pieśniami opiewającymi wydarzenia mityczne, legendarne i historyczne.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…